Asus 1005HAGVU1XBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1005HAGVU1XBK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3u |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 10.31" Height x 7" Width x 1.02" Depth |
| Weight: | 3.75 lbs |
| Height: | 10.31" |
| Width: | 7" |
| Depth: | 1.02" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 10.31" Height x 7" Width x 1.02" Depth |
| Video Memory: | Shared |
| Product Series: | 1005HAG |
| Screen Mode: | WSVGA |
| Processor Model: | N270 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | VRAM |
| Battery Energy: | 48 Wh |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Gobi Support: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |