Asus 1008HAMU17BU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1008HAMU17BU |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Installed Memory: | 1 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Size: | 10.10 in |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.01" Height x 10.31" Width x 7" Depth |
| Weight: | 2.42 lbs |
| Height: | 1 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 7 in |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.01" Height x 10.31" Width x 7" Depth |