Asus 1015EDS01PK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1015EDS01PK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron Dual Core |
| Processor Speed: | 1.1 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 7 hour(s) |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 7.1 in |
| Weight: | 2.64 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |