Asus 1215NPU17BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1215NPU17BK |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | nVIDIA ION |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 11.7 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Weight: | 3.20 lbs |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 512 MB Dedicated |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |