Asus 90NB0261M01610 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 90NB0261M01610 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Ultra Portable |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4400 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Bluetooth |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |