Asus B50AC1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | B50AC1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card Memory Stick PRO Duo miniSD Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |