Asus EEEPC1000HBK009X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EEEPC1000HBK009X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio Out 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 10 in |
| Aspect Ratio: | 15:9 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.20 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 10.47 in |
| Depth: | 7.53 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Audio Codec: | Realtek ALC6628 |
| System Chipset: | Intel 910GML Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Video Memory: | Shared |