Asus EEEPC900W072X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EEEPC900W072X |
| Processor | |
| Cache Size: | 512 kB |
| Processor Speed: | 900 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Size: | 8.9 in |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11b/g IEEE 802.3u |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.33" Height x 8.86" Width x 6.69" Depth |
| Weight: | 2.18 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 6.7 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Dimensions: | 1.33" Height x 8.86" Width x 6.69" Depth |
| Video Memory: | Shared |