Asus EPC1002HABLK006X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EPC1002HABLK006X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Netbook |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Size: | 10 in |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Dimensions | |
| Height: | 1.09 in |
| Width: | 10.39 in |
| Depth: | 7.13 in |
| Weight: | 2.65 lbs |
| Dimensions: | 1.09" Height x 10.39" Width x 7.13" Depth |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Dimensions: | 1.09" Height x 10.39" Width x 7.13" Depth |
| Video Memory: | Shared |