Asus ET2203TB0317 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | ET2203TB0317 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Input Devices: | Mouse Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side 1 x Mini-phone Headphone On-side 1 x Mini-phone Microphone On-side HDMI Digital Audio/Video Rear S/PDIF Out Rear 4 x 4-pin Type A USB Rear RJ-45 Network Rear |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Display | |
| Display Size: | 21.60 in |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD 4570 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Input Devices: | Mouse Touch Screen Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Video Memory: | 256 MB |
| Frequency Band: | Built in Webcam |
| Product Series: | ET2203T |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | T6600 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Product Line: | EeeTop |