Asus G51J3D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G51J3D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Memory Stick Duo miniSD Card MultiMedia Card (MMC) SD Card SmartMedia xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 260M |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Weight: | 7.26 lbs |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.76" Width x 10.43" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.76" Width x 10.43" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |