Asus K52FA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K52FA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 15.60 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 15.20" Width x 10.20" Depth |
| Weight: | 5.80 lbs |
| Height: | 1.40" |
| Width: | 15.20" |
| Depth: | 10.20" |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 15.20" Width x 10.20" Depth |
| Software Included: | Multimedia Software: ASUSDVD 6-in-1 Virus & Tool Software: Adobe Acrobat Reader 9.0 Trend Micro Internet Security 2009 ASUS Utility: ASUS SmartLogon Asus Power4Gear Hybrid Asus Live Update Asus Multi-Frame ASUS Wireless Console Virtual Camera ASUS Splendid Asus Screen Saver Fancy Start eManual AI Recovery ASUS FastBoot Con |