Asus K72DRA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K72DRA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x DC Power Input |
| Slots: | Memory Stick MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5470 |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.90 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 16.7 in |
| Depth: | 11.2 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |