Asus N550JVDB72T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N550JVDB72T |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 3 x USB 3.0 HDMI Yes VGA No Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 750 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.0 EPEAT |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.0 in |
| Weight: | 5.90 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Additional Specifications | |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Processor Model: | i7-4700HQ |
| SSD Cache Capacity: | 24 GB |
| Product Series: | N550JV |
| Green Compliance: | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | N550JV-DB72T |
| Brand Name: | Asus |
| Number of USB 3.0 Ports: | 3 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Modem (RJ-11): | No |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 59 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 0 |
| Modem: | No |
| Parent Retsku: | B00COQ4ETG |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Audio Line Out: | Yes |