Asus N61VNA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N61VNA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Mouse |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA |
| Slots: | ExpressCard Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO SmartMedia Card (SM) miniSD Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT240M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.56" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Weight: | 6.5 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.56" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |