Asus NX90JQA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | NX90JQA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 2 x 4-pin Type A USB 3.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA |
| Slots: | ExpressCard MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card miniSD Card xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo |
| Display | |
| Display Size: | 18.4 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT 335M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1.28 TB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Ultimate x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 9.70 lbs |
| Height: | 1.8 in |
| Width: | 21.2 in |
| Depth: | 11.3 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |