Asus Q550LFBBI7T07 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | Q550LFBBI7T07 |
| Processor | |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Battery Life: | 4.58 hour(s) |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Weight: | 6 lbs |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10 in |