Asus V400CADB31T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | V400CADB31T |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Modem RJ-11 No DisplayPort No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.0 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Weight: | 4.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Processor Model: | i3-2365M |
| SSD Cache Capacity: | 24 GB |
| Product Series: | V400CA |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | VivoBook |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Product Model: | V400CA-DB31T |
| Brand Name: | Asus |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Bag Type: | laptop or attache' |
| Battery Energy: | 44 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Modem: | No |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Hard Drive RPM: | 5400 |