Asus X75ADB32 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | X75ADB32 |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | Microsoft Office 2010 (Buy Office to use the full-featured Office software on this PC.) |
| Product Model: | X75A-DB32 |
| Modem: | No |
| Product Series: | X75A |
| Brand Name: | Asus |
| Screen Mode: | HD+ |
| Processor Model: | i3-2328M |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Battery Energy: | 47 Wh |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Modem (RJ-11): | No |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen No |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Modem RJ-11 No DisplayPort No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 3000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.0 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.5 in |
| Depth: | 11 in |
| Weight: | 6.70 lbs |