Dell 4623542 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4623542 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Geforce GT 720M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11ac Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.9 in |
| Depth: | 9.9 in |
| Weight: | 5.34 lbs |