Dell D610 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | D610 |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Installed Memory: | 1 GB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Infrared Port Replicator/Docking Station S-Video Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 900 |
| Display Size: | 14 in |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Remote Control |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.67 lbs |
| Height: | 1.35 in |
| Width: | 12.28 in |
| Depth: | 10.32 in |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |