Dell DNCWZA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | DNCWZA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron Mobile |
| Processor Speed: | 2.16 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Basic |
| Dimensions | |
| Height: | 1.48 in |
| Width: | 14.7 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Weight: | 5.8 lbs |