Dell E4310 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | E4310 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 eSATA Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Matte Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 12.71 in |
| Depth: | 8.46 in |
| Weight: | 3.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |