Dell I14RMT7501SLV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | I14RMT7501SLV |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital Extended Capacity (SDXC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | TrueLife LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Fast Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT Bronze |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 (English) |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.6 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Weight: | 5.07 lbs |