Fujitsu FPCM11283 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM11283 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Slots: | Memory Stick SD Card Smart Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Stylus |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x VGA 1 x Docking 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Built-In Webcam Fingerprint Reader Modem |
| Battery Life: | 3.75 hour(s) |
| Green Compliance: | EPEAT Silver |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.52 in |
| Width: | 12.56 in |
| Depth: | 9.61 in |
| Dimensions: | 1.52" Height x 12.56" Width x 9.61" Depth |
| Weight: | 4.88 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Audio Codec: | Realtek ALC269 |
| System Chipset: | Intel 945GM |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Dimensions: | 1.52" Height x 12.56" Width x 9.61" Depth |
| Video Memory: | Shared |