Fujitsu FPCM11501 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM11501 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Fingerprint Reader |
| Battery Life: | 6.75 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.34 in |
| Width: | 11.69 in |
| Depth: | 8.62 in |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Dimensions: | 1.34" Height x 11.69" Width x 8.62" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Stylus Touchstick Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x 100-pin Docking 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Mini-phone Stereo Microphone 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.34" Height x 11.69" Width x 8.62" Depth |