LB U904 I5/1.9 14TCH 6GB 500GB 1YR W8P64
| Basic Info |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | SPFCU904001 |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00FSVM98W |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Processor Model: | i5-4300U |
| SSD Cache Capacity: | 16 GB |
| Product Series: | U |
| Wi-Fi Model: | Dual Band Wireless-N 7260 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | LIFEBOOK |
| Wi-Di Technology: | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | U904 |
| Software Included: | Display Manager ShockSensor Utility Fujitsu Recovery (Hard Disk Based Recovery) McAfee Multi Access (anti-virus and internet security software; 60 days trial version) Mobility Center Font Size Setting Utility Anytime USB Charge Utility Microsoft Office Trial (one month trial for new Office 365 customers. Buy license to activate the pre-installed microsoft office) |
| Brand Name: | Fujitsu |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| vPro Technology: | Yes |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| Maximum Turbo Speed: | 2.90 GHz |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Hybrid Hard Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Hybrid Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Battery Energy: | 45 Wh |
| Hybrid Hard Drive RPM: | 5400 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Screen Mode: | WQHD+ |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
Fujitsu FPCM11752Fujitsu XBUYT732W7D004