Microsoft 6CX00001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Microsoft |
| SKU: | 6CX00001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet Ultra Portable |
| Input Devices: | Pen (Stylus) Touch Screen |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) DisplayPort USB - Universal Serial Bus 3.0 |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Bluetooth Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 6.8 in |
| Width: | 10.8 in |
| Depth: | 0.5 in |
| Weight: | 2 lbs |