Microsoft P4W00001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Microsoft |
| SKU: | P4W00001 |
| Processor | |
| Processor Class: | NVIDIA Tegra 4 |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 3.0 Audio Line Out Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.6 in |
| Video Chipset: | nVIDIA |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 RT |
| Dimensions | |
| Height: | 6.8 in |
| Width: | 10.8 in |
| Depth: | 0.4 in |
| Weight: | 1.49 lbs |