Pyle PDIC60T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pyle |
| SKU: | PDIC60T |
| Additional Specifications | |
| Color: | White |
| Upright Bass Type: | upright basses |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Driver Size: | Titanium Midrange |
| Product Line: | PylePro |
| Height: | 9.0 in |
| Speaker Diameter: | 9" |
| Width: | 9.0 in |
| Depth: | 4.6 in 4.6 in |
| Laptop Type: | Speaker |
| Maximum Input Power Rating: | 250 W |
| Product Model: | PDIC60T |
| PMPO Output Power: | 250 W |
| Brand Name: | Pyle |
| Frequency Band: | 70V Transformer Tapping at: 8 Ohm 30W 20W 15W 10W 5W1'' High Temperature Voice Coil |
| Total Number of Speakers (Includes Subwoofer): | 2 |
| Performance | |
| Frequency Response Range: | 65 Hz to 22 kHz |