Pyle PDIC80T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pyle |
| SKU: | PDIC80T |
| Additional Specifications | |
| Color: | White |
| Upright Bass Type: | upright basses |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Driver Size: | Titanium Midrange |
| Product Line: | PylePro |
| Height: | 10.8 in |
| Speaker Diameter: | 10.75" |
| Parent Retsku: | B000CHTHBO |
| Width: | 10.8 in |
| Depth: | 5.8 in 5.8 in |
| Laptop Type: | Speaker |
| Maximum Input Power Rating: | 300 W |
| Product Model: | PDIC80T |
| PMPO Output Power: | 300 W |
| Brand Name: | Pyle |
| Frequency Band: | 1.5'' High Temperature Voice Coil |
| Total Number of Speakers (Includes Subwoofer): | 2 |
| Performance | |
| Frequency Response Range: | 55 Hz to 22 kHz |