Sony SVP1321DCXS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVP1321DCXS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | Triluminos In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11 a/g/n Bluetooth 4.0 + HS |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 6.50 Hour |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.1 RoHS EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 2.34 lbs |