Sony VGNS360P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNS360P |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium M |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Mini Jack Microphone 1 x Stereo Mini Jack Headphone 1 x IEEE 1394 - FireWire 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Port Replicator 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | XBRITE |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATI MOBILITY RADEON 9700 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | AC Adapter Modem Power Cord Speakers Wireless LAN Antenna |
| Battery Life: | 6.5 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP2 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 12.30" Width x 8.85" Depth |
| Weight: | 4.20 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 12.3 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel 855PM |
| Video Integration: | Card |
| Dimensions: | 12.30" Width x 8.85" Depth |
| Video Memory: | 64 MB |