Sony VGNTX750PB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNTX750PB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium M |
| Processor Speed: | 1.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Maximum Memory: | 1.50 GB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Port Replicator 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 11.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 900 |
| Display Type: | XBRITE |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Features | |
| Included Devices: | Modem |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Battery Life: | 7.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 1.12 in |
| Width: | 10.7 in |
| Depth: | 7.7 in |
| Weight: | 2.76 lbs |
| Dimensions: | 10.70" Width x 7.70" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP2 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Audio Codec: | Windows Sound System Compatible |
| System Chipset: | Intel 915GMS Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| Dimensions: | 10.70" Width x 7.70" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |