Sony VGNTZ295NXC Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNTZ295NXC |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick PRO MultiMedia Card (MMC) SD Card Sony Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 11.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Built-In Webcam Fingerprint Reader Modem |
| Battery Life: | 8.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.17 in |
| Width: | 10.9 in |
| Depth: | 7.8 in |
| Weight: | 2.65 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel 945GMS Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 256 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| DVD-RAM Speed: | 5 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Intel Model: | U7700 |
| Dimensions: | 10.90" Width x 7.80" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |