Sony VGNZ890FVB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNZ890FVB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Memory Stick Duo SD Card SDHC Card |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 13.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3.3 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |