Sony VPCCW2RGXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCCW2RGXB |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 320M |
| Display Size: | 14 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.52" Height x 13.44" Width x 9.18" Depth |
| Weight: | 5.30 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.4 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.52" Height x 13.44" Width x 9.18" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |