Haier HL19R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Haier |
| SKU: | HL19R |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Contrast Ratio: | 3 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 15.35 in |
| Width: | 18.19 in |
| Depth: | 7.09 in |
| Weight: | 9.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |