Hitachi L42N03A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Hitachi |
| SKU: | L42N03A |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1400:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video HDMI Headphone VGA |
| Physical Specifications | |
| Height: | 6.93 in |
| Width: | 39.5 in |
| Depth: | 10.63 in |
| Depth Without Stand: | 4.05 in |
| Weight: | 43.65 lbs |