Hitachi P50X01A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Hitachi |
| SKU: | P50X01A |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 10 000:1 |
| Brightness: | 1100 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video HDMI Headphone S-Video VGA |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.4 in |
| Width: | 49.21 in |
| Depth: | 5.1 in |
| Depth Without Stand: | 5.07 in |
| Weight: | 100.31 lbs |