LG Electronics 50PK950 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG Electronics |
| SKU: | 50PK950 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV w/ Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 5000000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | DVB-T (MPEG4) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes SCART Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.54" |
| Width: | 11.59" |
| Depth: | 47" |
| Depth Without Stand: | 2.06" |
| Weight: | 66.58 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |