Pioneer PDP6100HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PDP6100HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 61 in |
| Viewable Size: | 61 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1365 x 768 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080i |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.6 in |
| Width: | 57.9 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Depth Without Stand: | 4.70" |
| Weight: | 135 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Multi-Language Menu |
| Included Components: | Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |