RCA LED24C45RQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED24C45RQ |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 24 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 100 x 100 |
| Green Compliance: | RoHS |
| Physical Specifications | |
| Height: | 16.20 in |
| Width: | 22.90 in |
| Depth: | 6.30 in |
| Depth Without Stand: | 2.0 in |
| Weight: | 11.90 lbs |