RCA LED42C45RQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED42C45RQ |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Headphone Digital Audio Component Video Composite Video |
| Other Features | |
| Green Compliance: | RoHS |
| Physical Specifications | |
| Height: | 25.4 in |
| Width: | 38.6 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Depth Without Stand: | 3.6 in |
| Weight: | 30.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Product Model: | LED42C45RQ |
| Brand Name: | RCA |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Operating Power Consumption: | 79 W |
| Standby Power Consumption: | 1 W |
| RMS Output Power: | 16 W |
| Number of HDMI: | 2 |
| Number of USB Ports: | 1 |
| Media Player: | Yes |