Samsung HPN5039 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | HPN5039 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.5 in |
| Width: | 47.4 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 94.8 lbs |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 2 year(s) |
| General Features: | Closed Caption Sleep Timer |
| Input: | A/V (Composite) Component Video S-Video |
| Labor Warranty: | 2 year(s) |
| Output: | A/V (RCA Composite) Variable/Fixed Audio |
| Parts Warranty: | 2 year(s) |
| Picture in Picture: | Dual Tuner PIP |
| Power Source: | AC Input |
| Remote Control: | Same Brand Remote |
| Audio Format Supported: | Stereo |
| Broadcast Format: | ATSC (Digital - SDTV HDTV) NTSC (analog) |
| Portable-Handheld Features: | Built In Speaker |