Samsung LN22A330 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN22A330 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Viewable Size: | 22 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 17.3 in |
| Width: | 24.0 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 12.80 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Crutchfield: | Yes |
| Frequency Band: | Audio Output: 2x3W |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Model: | LN-22A330 |
| Product Series: | 330 |
| Brand Name: | Samsung |
| Number of HDMI: | 1 |