Samsung LN40A500 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN40A500 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Viewable Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27 in |
| Width: | 38.2 in |
| Depth: | 11.8 in |
| Weight: | 38.60 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Input: | A/V (RCA Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Component Video HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |