Samsung PN42A400 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN42A400 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Contrast Ratio: | 100 000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 29.9 in |
| Width: | 41.5 in |
| Depth: | 12.5 in |
| Weight: | 69.5 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Input: | A/V (RCA Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Component Video HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |