Samsung LN46E550F7FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN46E550F7FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Viewable Size: | 45.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.90 in |
| Width: | 43.40 in |
| Depth: | 10.20 in |
| Depth Without Stand: | 3.1 in |
| Weight: | 39.00 lbs |