Samsung LNR238W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LNR238W |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 23 in |
| Viewable Size: | 23 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Response Time: | 12 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480i (SDTV) 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Headphone Out (1/8" Mini) Audio - RCA HDMI Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - Coax Video - HD Component Video Video - RCA Composite Video Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.1 in |
| Width: | 23 in |
| Depth: | 8.1 in |
| Weight: | 19 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Headphone Jack Multi-Language Menu On Screen Menu Progressive Scan SAP |
| Included Components: | AC Power Cord Stand |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo SRS |
| Broadcast Format: | ATSC (Digital) NTSC (analog) |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 170 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 170 degrees |